top of page

Sürdürülebilirlik ve alışverişin geleceği

Güncelleme tarihi: 25 Mar 2021

Sürdürülebilirlik kavramı özellikle tüketim hızının gün geçtikçe artığı ve sınırlı kaynakların verimli değerlendirmesinde sorunlar yaşadığımız son yüzyıl içinde giderek önemini arttıran bir kavram haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik kavramının en sık alıntılanan tanımı, BM Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu'ndan gelmektedir: "Sürdürülebilir kalkınma, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerinden ödün vermeden bugünün ihtiyaçlarını karşılayan bir kalkınmadır.” Kelimenin bu tanımından yola çıkarak sürdürülebilirlik kavramı; gelecek nesillere ekolojik, ekonomik ve sosyal koşulları devam ettirilebilir bir dünya bırakmak anlamında kullanılmaya başlanmıştır.

Sürdürülebilirlik kavramı genel olarak üretim sahalarında kaynak kullanımı açısından bahsedilse de tüketimdeki alışkanlıklarımızı ve kararlarımızı kavramın amacına uygun şekillendiği durumda geleceğe olan saygı sorumluluğumuzun yerinde getirilmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Sürdürülebilir alışverişte etkili birkaç yöntemden bahsedilmek gerekirse bunlar;


-Organik ürünlerin tercih edilmesi. Sıklıkla tercih ettikleriniz ürünlerini tanıyın ve öğrenin. Alışveriş yaparken aldığınız ürünlerin içindekiler kısmını okuyup ve araştırın.


-Mevsimin meyve ve sebzelerini öğrenip alışverişlerimizi bu ürünlerden üzerinden yapmamız hem mevsimin getirdiği lezzeti almamız hem de serada bol enerji gerektiren üretimi azaltmış ve doğal tarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olursun. Böylece doğanın dengesini de bozulmamış olur.


-Yakın mesafelerden alışveriş yapmak ve aynı zaman da yakın bölgelerde yetişen ürünleri tercih etmek çok önemli. Yerel üreticilerden alışveriş yapmanız hem onların kalkınmasına destek olunup hem de daha taze ürünlerle beslenmiş olursunuz. Birçok ünlü şefin mutfağına aldıkları malzemelerin yerel üreticilerden alarak hem lezzetin artırılması hem de çevre halka olan iletişim artırılmasında çok önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Küçük bir farkındalıkla daha sürdürülebilir gelecek için adım atabilirsin.


-Alınan ürünlerin nasıl ambalajlandığına ve ambalajlarını tekrar kullanımına ne derecede müsait olduğuna dikkat etmek gerekir. Ürünlerin taşırken naylon poşetler yerine bez torbaların kullanılması, geri dönüşüme müsait naylon, kâğıt, cam, alüminyum vb. ürünleri geri dönüşüm çöplerine kategorilerine uygun olarak bırakılması çevreye bırakılan ayak izinin azaltılmasında çok büyük önem arz etmektedir.

https://www.kampustenevar.com

https://www.yesilist.com27 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page